riza_gostiona

VIDEO: Naučite raditi rižu kao Kinez i prestanite se sramotiti pred gostima

Riža je vrlo česti prilog koji se može koristiti uz razna jela, a od nje se može napraviti i rižoto. Stari i iskusni kuhari i kuharice će, kada vide ovaj tekst, reći: ‘Pa što ovaj to piše? Pa riža uvijek ispadne savršeno!’, ali to je stvar iskustva. Ima i onih kojima riža ne ispadne savršeno baš svaki put i zato sam odlučio istražiti kako napraviti savršenu rižu.

Ako uđete na ove internete i gospodina Googlea iskreno upitate kako skuhati rižu, on će u namjeri da pomogne izbaciti otprilike milijardu rezultata. I ok, očekuješ da će svi ti rezultati dati otprilike iste ili slične savjete za kuhanje tog bijelog zrna, a kad tamo more informacija koje govore različite stvari. Zato sam filtrirao sve te informacije i pronašao nekako savršeni način za skuhati rižu.

Kažu da postoji na stotine tisuća različitih vrsta riža pa nećemo baš proći svaku moguću vrstu, niti ih morate pamtiti. Tko uspije napraviti popis svih vrsta riža, vodim ga na večeru. Ja se time neću ovdje baviti, samo ću kratko napisati da su sve riže u početku smeđe, a onda kada se izvade iz ljuske, očiste i ispoliraju postaju bijele. To se zove rafiniranje i uopće nije bitno nama koji volimo jesti rižu.

Ono što je bitno da se riža dijeli u tri skupine prema dimenzijama:

1. Riža dugog zrna 

Zvuči kao neki metak iz krimića, ali zapravo je riječ o riži koja je 3-5 puta dulja nego široka. Kad ju kuhate se ne sljepljuje, a to je ono što nam se jako sviđa kod ovih dugih zrna. Pogodna je za salate i kao prilog nečem prženom.

2. Riža srednje dugog zrna

Duplo je dulja od svoje širine i češće se lijepi.

3. Riža kratkog zrna

Ima zdepasta mala okruglasta zrna. Izgleda k’o kuglica i lijepi se za popizdit’, ali super je za rižoto, sushi i razne deserte.

Da skratimo, Kinezi i Indijci uglavnom koriste onu dugog zrna i zato im nikada nije ljepljiva, dok Talijani i Španjolci koriste ove kraće jer jedu puno raznih rižota, a onda je i dobro da se sve zajedno pomiješa.

E sad, kad dođete pred policu u svom dućanu, vidjet ćete još neke oznake na kutiji, a uglavnom u oči bodu parboiled i Arborio. Parboiled je tehnološki obrađena i nekoliko dana se namače u vrućoj vodi pod posebnim tlakom, pa se onda suši, ljušti i brusi. Uglavnom, tako već polukuhana i obrađena dođe na policu s većinom minerala i vitamina iz ljuske koji se inače gube uobičajenim načinom ljuštenja.

Arborio uzmete kada radite rižoto. Škrobasta je i bijela pa uglavnom daje kremastu teksturu i ima veliku sposobnost upijanja drugih okusa.

Kineski recept za Kineze početnike

Ovo je onaj najosnovniji recept starih Kineza koji osigurava da se niti jedan Kinez ne osramoti kada kuha rižu jer što bi ljudi rekli da oni ne znaju skuhat’ svoje nacionalno jelo. Prvo, jedna šalica riže dovoljna je za dvije osobe kada rižu radite kao prilog. Ne morate skuhati kilu i pol riže za jedan obrok.

Na jednu šalicu riže, dodajte jednu i pol šalicu vode. Neki spominju i 1:2 omjer riže i vode, ali Kinezi kažu 1:1,5 pa ću se ipak toga držati. Prije samog kuhanja rižu operite u vodi. Nakon što je čista i spremna za kuhanje stavite ju u blago posoljenu vodu i poklopite posudu.

Kad zakuha, smanjite temperaturu na skoro najnižu, ono kad morate dobro pogledati dal’ plamen uopće gori ili bar blizu toga. Kuhajte ju točno još deset minuta. Poklopac cijelo vrijeme mora biti na posudi, nema miješanja ni sličnih kerefeka. Pustite da malo odstoji i popije svu vodu i onda ste spremni za konzumaciju.

Gordon Ramsey zna čak i bolje od Kineza

Za one koji ne znaju, Gordon Ramsey je onaj spaljeni Britanac koji spada u najbolje svjetske kuhare pa je uvijek dobro poslušati njegov savjet. Da se ne mučimo puno, Gordon nam je dao sve potrebne informacije o kuhanju riže, a dodao je i nekoliko fensi začina.

Dakle, uzmete basmati rižu koja je najkvalitetnija vrsta riže. Zamisli, od nekoliko stotina tisuća vrsta, basmati se probije na vrh. Ta riža raste isključivo u podnožju Himalaje pa će vas cijena vjerojatno izbiti iz cipela, ali ako želiš jesti šampiona koji je pobijedio preko sto hiljada svojih konkurenata, to je tako.

Omjer je kineski, jedna šalica riže i jedna i pol vode, a shema je gotovo ista kao i kod Kineza. Recept ide ovako nekako.

Sastojci: 

400 grama pobjedničke basmati riže

600 ml hladne vode

3 sjemenke kardamoma (onaj začin iz Azije)

2 zvijezde anisa (potječe iz Egipta, proizvodi se u Španjolskoj, a znači “prijatelj”, mora bit dobro)

sol i papar po želji (vlastitoj želji ili onako kako bolja polovica kaže)

Priprema, pozor, sad: 

Rižu isperete pod mlazom hladne vode i zarobite u lonac, prazan lonac. Dodate sol i papar i to sve dobro promiješate s rižom. Unutra ubacite zvjezdasti anis i kardamom koje prije toga probušite da otpuste sve arome tijekom kuhanja.

Rižu sa začinima potom zalijete hladnom vodom i poklopite posudu. Stavite vatru na najjače da što prije zavrije voda, a kada se to dogodi onda smanjite temperaturu i pustite neka se lagano krčka 8-10 minuta. Ne dižite poklopac taman da čujete kardamom kako doziva upomoć. Samo ignorirajte njegove pozive i poklopac ostavite na loncu tijekom cijelog procesa kuhanja.

Kad je riža gotova, znači nakon 10 minuta od vrenja vode, pomiješajte ju i poslužite po mogućnosti uz neki umak i pečeno prase ili neku drugu deliciju po želji. Da ne bi bilo da sam to izmislio, evo i video Gordona kako kuha rižu u kojem će on sve to još jednom objasniti.

Što se rižota tiče, on se kuha malo drugačije, ali to je za neki drugi tekst. Ako isprobate neki od ovih načina kuhanja riže, pošaljite slike u inbox da vidimo kako izgleda u praksi. Dijelite znanje…