Ni Foden, ni Kane, ni Sterling, ni ništa slično, od Engleza priznajem samo Wellington
Nažalost, prvu smo utakmicu na Euru 2020. ,koji se igra zapravo 2021. godine jer je prošlu zajebao koronavirus, izgubili. Bolji od nas, spretniji, sretniji, bili su naši stari znanci Englezi, a jedino što tješi je to da smo mi njih izbacili Svjetskog što je boljelo i više od poraza u prvom kolu Eura.
Kada sam krenuo s Garden Breweryjem (čijim Englezima čestitam na pobjedi, a hrvatskom dijelu ekipe poručujem da ćemo ih izbaciti u idućoj fazi nekad već i tako im vratiti) imao sam ideju da kad igra Hrvatska napišem neki naš, domaći recept, no sada mi je palo na pamet da je bolje da naučimo po jedan recept iz države protiv koje igramo.
Prva je, dakle Engleska. Ok, možda nismo pobijedili u nogometu, ali u hrani ih pobijedimo kad god. Ipak, ima jedan recept iz Engleske koji je vrjedniji od cijele njihove reprezentacije, svih Kaneova, Sterlinga, Fodena i Rashforda zajedno, a to je genijalni izum koji nazivaju Beef Wellington u čast prvom vojvodi od Wellingtona.
Kako je nastao Beef Wellington?
Smatra se da je ovo jelo napravljeno u čast prvom vojvodi od Wellingtona Arthuru Wellesleyju i njegovoj pobjedi u bitci kod Waterlooa 18. lipnja 1815. godine. Spomenuti vojvoda je svoju titulu dobio nakon što je pobijedio Napoleona Bonapartea godinu ranije, nešto prije no što je postao i premijer.
Kako je vojvoda od Wellingtona bio velika faca, odlučili su ga povezati s nečim o čemu će se pričati još desetljećima i stoljećima koja dolaze, Beef Wellingtonom. Naravno, i prije su ljudi u tijesto stavljali meso. Prvi su dapače to napravili još stari Grci koji su tijestom zatvarali meso prije kuhanja, a slične ručkove su imali i rudari još tamo u 14. stoljeću.
Sami Beef Wellington je zapravo najsličniji francuskom jelu (s nekim francuskim nazivom), ali je očigledno preimenovano nakon bitke kod Waterlooa što je vjerojatnije nego da je baš to vojvoda osmislio sam. Ima tu dosta raznih teorija, no ovdje nećemo ulaziti toliko u cijelu priču.
Svedimo sve na najpopularnije tri teorije. Prva kaže kako je Arthur Wellesley rekao svojem chefu neka mu napravi nešto što se njemu sviđa, a taj kuhar je onda izmislio te paketiće govedine koji su dobili naziv Wellington. Prema drugoj je to jelo izgledalo kao čizma Wellington i po tome je dobilo ime, dok je treća ova da su Englezi nakon Waterlooa preimenovali francusko jelo.
Pusti to, kako se radi Wellington?
Zapravo ga je u zadnjih nekoliko godina popularizirao Gordon Ramsey koji je vjerojatno i najveći fan ovog jela. Jednom je prilikom gotovo pjesnički opisao što osjeća kada čuje te dvije riječi.
‘Beef Wellington je najveći užitak koji može postojati. To mi je jedno od najdražih jela i sigurno bi mi bilo na meniju za posljednju večeru’, rekao je Ramsey, a ja ću s vama podijeliti upravo njegov recept.
Sastojci:
1 biftek od oko 400 grama
250 grama gljiva po izboru (samo ne ludih)
1 grančica timijana
2 žličice senfa
250 grama lisnatog tijesta
4-6 listića pršuta
1 žumanjak
malo maslinovog ulja
krupna morska sol i svježe mljeveni papar
Kako proizvesti Beef Wellington:
1. Večer prije nego mislite raditi ovo jelo, očistite masnoće s bifteka, ne trebate sve, ali one baš koje su višak, a onda ga zamotajte u sloj prozirne folije i ostavite u frižideru preko noći da zadrži svoj oblik.
2. Dan drugi. Odmotajte biftek i kratko fa zapecite na malo maslinovog ulja sa svih strana na jako vrućoj tavi dok se sve strane ne skure i pore se dobro zatvore. To traje oko minutu sa svake strane, a nakon toga ga posolite i popaprite.
3. Dok je još vruć, premažite ga senfom i pustite da se ohladi.
4. Za to vrijeme izvadite blender i u njega pobacajte sve one gljive koje imate i koje ste prije toga očistili. Njih popržite na tavici s malo timijana, soli i papra dok sva voda ne ispari iz njih i one ne postanu gusta pasta. To traje cirka oko 10 minuta, ali uglavnom gledate da izgledaju kao pasta koju onda ohladite.
5. Razvucite lisnato tijesto u obliku pravokutnika i stavite ga na prozirnu foliju i stavite malo u fridž da se hladi dok vi pripremate dalje.
6. Opet prozirna folija. Na nju idu listići pršuta koje poslažete tako da tvore pravokutnik. Preko njih namažete pastu od gljiva i stavite biftek pa sve skupa zarolate tako da je biftek sa svih strana umotan u pršut i gljive pa stavite na pola sata u frižider.
7. Izvadite lisnato, stavite na njega biftek s pršutom i gljivama. Nakon toga, otopinom vode i žumanjka premažete rubove tijesta pa ga zamotate oko bifteka, a ostatak otopine premažete preko vrha tijesta. Nožem napravite lagane rezove po tijestu. Ipak je ovo umjetnost.
8. Pećnicu zagrijete na 200 stupnjeva, a onda u nju stavite svoj smotuljak na 15, 20 minuta dok tijesto ne poprimi zlatno-žutu boju.
9. Izvadite iz pećnice, odmorite i sebe i Beef Wellington na 10 minuta, a onda ga narežete na kriške kakve vam već odgovaraju i uživate u rapsodiji okusa.
Ako meni ne vjeruješ, evo ti i Gordona u videu pa nek ti on kaže.
Uz ovo čudo iz Engleske treba popit i neko čudo od pive, a za to su zaduženi moji prijatelji iz Garden Breweryja. Baci oko na njihov web shop i izaberi pivicu koja ti paše uz Beef Wellington, a ja odoh rolat biftek u foliju.