Jeste li znali da burek ne mora biti samo sa sirom?

U trećem kolu Eura 2020. snage odmjeravaju Italija i Wales i Švicarska i Turska, a u specijalu koji radim s Garden Breweryjem pobjednik dana je Turska i upravo ćemo njihov recept napisati u nastavku.

Turska je kulturom, pa i svojom kuhinjom, ostavila dubok trag na naše krajeve, a na području bivše Jugoslavije vjerojatno ne postoji čovjek koji nije probao barem jedan turski proizvod. Ovoga puta ću se pozabaviti nama najbližim, a uglavnom i najdražim proizvodom – burekom.

via GIPHY

Burek sa sirom i ostale varijante

Da, burek sa sirom! Burek potječe iz Turske i spravljali su ga još i Praturci u svojoj pradomovini u srednjoj Aziji. Riječ dolazi od turske riječi čiji korijen bur znači savijati, dakle zapravo burek ne znači ‘pita s mesom’ kako to Bosanci misle, nego savijača i to s čim god poželiš.

Da sad ne ulazimo dublje u bureke i njihove vrste, a dijele se po obliku i načinu pripreme, ne po punjenju, pogledajmo kratko kako je burek osvojio svijet. Turci su pronosili svoju kulturu (čitaj osvajali) po cijelom svijetu pa su tako pronosili i burek. Među prvima su ga preuzeli Židovi Sefardi koji su se u Otomanskom Carstvu naselili nakon što su ih Španjolci potjerali iz svoje zemlje zbog vjere.

Burek se punio raznim punjenjima od mesa, sira, špinata, preko nekih čudnih kombinacija kao što su slanutak, tunjevina ili krastavci, pa do slatkih varijanti, a postoji i prazni burek. Čemu to služi, nitko ne zna, ali eto, ima ga.

Burek
Burek

U Jugu burek nije stigao iz Bosne, već iz Srbije

Na područje bivše Jugoslavije burek je stigao krajem 15. stoljeća i to u Niš. Tamo je došao recept za ‘okrugli burek’ i tako je Niš dobio titulu ‘pradomovine balkanskog bureka’. U Nišu se od 2004. održava i Buregdžijada na kojoj je 2011. godine ispečen najmanji i najveći burek na svijetu.

Najmanji burek je ispečen u pivskom čepu, a najveći je imao osam metara kvadratnih i težio 200 kila. Kako to obično bude na Balkanu, organizatori nisu imali love da plate službenicima iz Guinnessove knjige rekorda put do Niša pa nema ni službene potvrde za njihov uspjeh.

Burek je u Hrvatsku stigao oko Drugog svjetskog rata kada su se u Zagrebu počele otvarati prve buregdžinice, a njih su držali uglavnom Makedonci. Od početaka do danas, u Zagrebu, a i u ostatku Hrvatske, burek je, kako su ga zamislili i Turci, punjen svime, pa tako i sirom, dok je priča da je burek samo s mesom jednostavno mit koji je nastao u BiH.

via GIPHY

Burek sa sirom

Sastojci za tijesto:

  • Kila glatkog brašna
  • Žlica soli
  • Žlica, dvije ulja
  • Par deci vode

Za nadjev:

  • Kila svježeg kravljeg sira
  • 180 mililitara milerama
  • Dva jaja
  • Žličica soli

Savjetujem vam da koru kupite u nekoj pekari ili dućanu i ne zajebavate se s tim, ali ako baš želite, evo kako ju napraviti u nekoliko (za amatere zajebanih) koraka.

Tijesto:

1. Sastojke za tijesto stavite u jednu zdjelu i pomiješajte. Tijesto mijesite rukama sve dok se ne prestane lijepiti za posudu.

2. Podijelite ga na tri dijela i bacite jednu kuglicu na platneni stolnjak (čisti) pa ju malo pregazite valjkom, a onda rukama razvucite da se vidi kroz njega, ali bez da pukne. To isto napravite sa sve tri kuglice.

3. Kada ste tijesto od sredine razvukli prema rubu da bude skoro pa prozirno, premažite ga uljem i vodom i pustite da se malo odmori, bar jedno sat vremena.

4. One nejednake krajeve tijesta odrežite, a tijesto prepolovite po dužini pa poškropite uljem. Na polovice stavite nadjev i zarolajte ga pa stavite u lim za pečenje. (Uvjeren sam da na svakom uglu YouTubea ima prikazan ovaj postupak u videu pa vas savjetujem da odete tamo ili, još jednom, kupite koru i ne mučite se).

5. Vrh bureka zarolanog u lim za pečenje opet premažite uljem i stavite u pećnicu zagrijanu na 220 na oko 45 minuta.

Sir
Sir

Ako ste me poslušali prije prva četiri koraka i odabrali lakši način pa burek radite s gotovim tijestom za savijače, onda svaki list svaki put morate premazati s nekoliko kapi ulja i malo mlake vode.

Dok tijesto stoji sat vremena između koraka 3 i 4 ili prije nego izvadite kore iz pakiranja ako ste ih kupili, napravite svoj nadjev koji je nešto tipa sir i vrhnje samo malo drugačije. Pomiješate svježi sir, sol, jaja i mileram i sve dobro promiješate da se sjedini u jednu smjesu koja će se kasnije zvati sir u bureku sa sirom. S tom smjesom punite svoj burek i uživajte u ovoj fantastičnoj ostavštini Turaka.

Garden Brewery i Gostiona te časte Pale Aleom

Hrvatska u utorak, 22. lipnja, u 21 sat igra svoju zadnju utakmicu u skupini D na Euru 2020, a protivnik je Škotska. Uz tu tekmu najbolje paše Pale Ale s kojim možeš i nazdraviti kada ih pobijedimo i prođemo u osminu finala. Svoje pivice možeš naručiti na Gardenovom web shopu, a jednog od vas će dobri ljudi iz Gardena i počastiti kartonom pive uoči tekme sa Škotskom.

Sve što trebaš napraviti je slijediti ove korake i možda se karton Pale Alea nađe baš u tvojem posjedu:

1. Lajkaj Gostionu i The Garden Brewery na Facebooku – podrži nas i prati superkul stvari koje radimo

2. U komentar ispod objava na Facebooku Gostione od subote 19. lipnja do ponedjeljka 21. lipnja u 20 sati tagiraj barem tri prijatelja s kojima ćeš uživati u pivicama i nadaj se najboljem.

*Vrijedi za fanove iz Hrvatske iz tehničkih razloga

Garden Brewery Pale Ale
Garden Brewery Pale Ale