Focaccia – i od Engleza jača
Finale Eura 2020 igraju Italija i Engleska. Obje su ekipe već bile dio specijala koji radim u suradnji s Garden Breweryjem pa mi je palo na pamet da uoči finala ukrstimo recepte Engleske i Italije u jednom tekstu, ali pregledom VAR-a sam odlučio odustati od Engleza i predstaviti vam samo pogaču koju Talijani zovu focaccia.
Focaccia – prapizza
Focaccia je plosnati kruh koji je nastao negdje na sjeveru Mediterana, a pretpostavlja se da su ga pekli još Etruščani i Stari Grci. Riječ je o nekom primitivnijem obliku pizze koja se najprije pekla na kamenu pokraj vatre ili na zagrijanoj podlozi iznad plamena.
Focaccia je kruh s maslinovim uljem i raznim začinima i dodacima, a karakteristični su i urezi koje ima koje možete napraviti nožem, prstima ili čačkalicom. Svježinu mu čuva maslinovo ulje kojim se tijesto premazuje prije pečenja.
Focaccia i nije tako jednostavna kako zvuči
Kao što sam već rekao, focaccia može biti s raznim dodacima. Baza je maslinovo ulje i mediteranski začini, ali može biti i s maslinama, cherry rajčicama, srdelama, mesom, sirom i čime god zamislite, pa čak postoji i u slatkim varijantama s medom, grožđicama, šećerom i slično.
Od raznih recepata, nekako mi se učinilo da bi vam najkorisnija mogla biti s maslinama jer je jedna od najtradicionalnijih, ali ako niste fan maslina kao što ja nisam, možete ih zamijeniti rajčicom i crvenom paprikom. U svakom slučaju, bacimo pogled u sami postupak.
Prije toga, jedna napomena, focacciu je puno lakše kupiti u nekoj dobroj pekari ili pizzeriji nego napraviti doma, ali ako baš želite…
Focaccia tijesto:
- 500 grama mekog brašna
- 15 grama svježeg kvasca
- žlica šećera
- sol
- 300 mililitara tople vode
Focaccia premaz:
- 60 mililitara maslinovog ulja,
- sol
- Dva režnja češnjaka
- papar
- ružmarin
- masline
i/ili: - mljevena crvena paprika
- cherry rajčice
Focaccia postanak:
1. Razmrvite u posudicu svježi kvasac i dodajte mu žlicu šećera pa sve to zalijte s deci i pol vode pa ostavite na toplom nekih 15-ak minuta da nabubri.
2. U međuvremenu, dok čekate kvasac, u veću posudu prosijte brašno i dodajte mu soli po želji.
3. Napravite rupu i dodajte kvasac i ostatak vode pa zamijesite tijesto. E sad tu dolazimo već do prvih muka jer morate miješati barem sedam, osam minuta da dobijete glatku kuglu, ali sami ste si krivi pa zasučite rukave i miješajte. Kad ste dobili kuglu bacite ju na pobrašnjenu podlogu i mijesite dodatnih par minuta.
4. U novu, čistu posudu stavite malo maslinovog ulja i tijesto pritisnite da cijelom površinom upije ulje dok se diže i ostavite ga nekih sat i pol pod krpom dok se ne udvostruči.
5. Dok se tijesto diže napravite premaz od maslinovog ulja, soli, češnjaka, papra, ružmarina, crvene paprike i čega god želite.
6. Tijesto se dignulo, ali tu nije kraj vašim mukama. Bacite ga na pobrašnjenu podlogu, opet zamijesite i vratite pod krpu da se još sat i pol diže. Sad pekara već zvuči dobro, jelda?
7. Kad se po drugi put digne, čestitajte si, uzmite tepsiju i obložite ju papirom za pečenje. Tijesto bacite na tepsiju i razvucite ga rukama da pokrije sve krajeve. Dapače, dok to radite, prstima napravite udubine ili napravite nožićem rupe da to bude baš focaccia.
8. Još malo pa gotovo. Premažite svoju focacciu pripremljenim premazom i u utore stavite masline i/ili cherry rajčice.
9. Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva, a focacciu za to vrijeme malo odmorite u tepsiji pa ju bacite u zagrijanu pećnicu na 20-ak minuta.
10. Već je gotovo. Za samo 20 minuta (ako ne računamo ovih tri i pol sata prije) imate fantastičnu talijansku pogaču. Pustite ju pet minuta da dođe sebi pa narežite i spremna je za jelo.
Uz focacciu svoje goste, ili pak same sebe, možete počastiti i pivama iz Gardena, a njih možete pronaći na njihovom web shopu. Ako pak navijate za Englesku, a netko mora i to, složit ćete se da je focaccia savršena pa i dalje možete uživati u njoj bez obzira na svoje neobične preference u nogometnom smislu. Dobar tek i živjeli!